logomenu
foto
29 czerwca 2024
---
Potasznia
woj. dolnośląskie
---
podkarpackiemałopolskieśląskieopolskiedolnośląskieświętokrzyskielubelskiełódzkiemazowieckiewielkopolskielubuskiekujawsko-pomorskiepodlaskiezachodniopomorskiewarmińsko-mazurskiepomorskie
Przeszłość jest niezwykle ważnym spoiwem dla lokalnych społeczności. Dlatego też, wspólnie z mieszkańcami wsi Potasznia w woj. dolnośląskim odkrywaliśmy karty z historii II wojny światowej.

Według dostępnych dokumentów oraz zgromadzonych relacji świadków w centrum miejscowości miał znajdować się grób wojenny. Poszukiwania rozpoczęliśmy od prospekcji georadarowej, która wykazała wyraźną anomalię przy ogrodzeniu jednego z gospodarstw. Następnie przystąpiliśmy do właściwych badań archeologicznych. Po założeniu wykopu sondażowego ukazała się sporych rozmiarów jama, w obrębie której natrafiliśmy na szczątki ludzkie. Okazało się, że jest to szkielet, który należał do żołnierza niemieckiego. Po ekshumowaniu szczątków przeprowadziliśmy dalszą eksplorację widocznej jamy. Po zdjęciu warstwy ziemi ukazał się pochówek masowy, w którym spoczywało kolejnych 9 żołnierzy niemieckich. W badanym grobie odnaleźliśmy 2 nieprzełamane nieśmiertelniki oraz inne elementy wyposażenia wojskowego. Interesującym znaleziskiem jest aluminiowa łyżka z wyrytymi cyrylicą literami. Przedmiot ten najpewniej stanowił trofeum wojenne zdobyte na żołnierzu radzieckim. Ekshumowane szczątki żołnierzy niemieckich spoczną na Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia.

Pragniemy serdecznie podziękować mieszkańcom Potaszni za pomoc i niezwykle miłe przyjęcie. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pana Sołtysa Krzysztofa Rajkiewicza i oraz druhów OSP.
---
COPYRIGHT © PBHIA POMOST
KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ ZGODY AUTORÓW ZABRONIONEhome link